2019–2020 Executive Committee

President – Leigh Koch
President-Elect – Katherine Steinbrueck
VP Communications – Amy Ochs
VP Celebrate St. Mark's – Paige Slates
Secretary – Molly Babilla
Treasurer – Elizabeth Perry-Miller
Treasurer-Elect – Moha Yepuri
US Coordinator – Beth Fitzpatrick
MS Coordinator – Lea Guiler
LS Coordinator – Megan Sun
Parliamentarian – Natalie Siegel


2019–2020 Board of Directors 

All School Spirit Nights   
Co-Chair – Kimberly Clark
Co-Chair – Heidi Hill
                       
Athletic Banquet
Co-Chair – Sally Hudspeth
Co-Chair – Darcy Ribman            
                                   
Athletic Liaisons (Lower School)  
Co-Chair – Jim Francis
Co-Chair – Josh Masino                          
                                                                       
Athletic Liaisons (Middle School)
Co-Chair – Kyle Gordy               
Co-Chair – Justin Mapes                                      
                       
Baccalaureate/Commencement                 
Co-Chair – Kathy Anderson         
Co-Chair – Valerie Colson
                       
Blue & Gold Day (Middle & Upper School)            
Chair – Dee Dee Hoak     
                                   
Blue & Gold Day (Lower School)                                      
Co-Chair – Christina Jimenez                    
Co-Chair – Julia Kaufman                  
           
Cafeteria
Co-Chair – Cindy Hanson
Co-Chair – Christina White                                  
           
Ice Cream Dads Co-Chair – Jim Brower      
Ice Cream Dads Co-Chair – Adhavan Manickam       
                                   
Celebrate St. Mark’s
Co-Chair – Cindy Stager
                                                                       
Chapel Committee          
Chair – Whitney Strauss  
                                                                                                                                   
Concessions                  
Co-Chair – Nancy Gold   
Co-Chair – Melinda Williamson     
           
Directory
Chair – Carol Vig           
                                   
Faculty/Staff Appreciation (Birthdays)
Co-Chair – Erin McKool              
Co-Chair – Joy Coit                                
                       
Faculty/Staff Appreciation (L/S Conference Luncheons)
Chair – Tiffany Cuban                 
                                                                       
Faculty/Staff Appreciation (All F/S Luncheons & New Faculty Dinner)
Co-Chair – Mary Beth Duffy                    
Co-Chair – Julie Clark                 
 
Faculty/Staff Appreciation (Monthly LS)
Chair – Sarita Telakunta  
 
Faculty/Staff Appreciation (Monthly MS/US)
Co-Chair – Laura Zeballos
Co-Chair – Monica Mapes
                                   
Fall Fun Day
Co-Chair – Tammy Lightfoot       
Co-Chair – Deanna DiPizio-Johnson          
                                                                       
Hockaday/St. Mark’s Joint Meeting
Chair – LaQuenda Medford-Jackson
 
Holiday Decorations                               
Chair – Amanda Trevino
                                   
Homecoming
Co-Chair – Aparna Crosnoe                                 
Co-Chair – Karen Pou                                         
Co-Chair – Celeste Zuch                                      
Co-Chair-Elect – Andrea Nayfa       
Co-Chair-Elect – Sue Fair                                    
Co-Chair-Elect – Melinda Woodward        
                                   
Hospitality
Co-Chair – Amy Peck                 
Co-Chair – Sepi Mostafavipour                 
           
International Program
Chair – Melinda Woodward         
 
                                                                                   
Junior Patrons’ Guild                              
Co-Chair – Nancy Carlson           
Co-Chair – Nicole Musselman      
           
Library (Green Library)
Chair – Teresa Katsulos   
 
Library (Lower School)
Chair – Brooke Rogers    
Chair-Elect – Julia Kaufman                           
                                                           
Lions’ Closet     
Co-Chair – Natalie Sorrell                        
Co-Chair – Meimei Zhao        
Co-Chair – Rebecca Wilson                     
Co-Chair – Moyo Ajaja                                                               
 
Mini School
Chair – Stacy Elliott                    
                                                           
New Families    
Chair – Jennifer Gordy                            
Chair-Elect – Cindy Brown                      
                                               
Parent Education
Chair – Maria Plankington Martineau
 
Sign-Up Genius             
Char – Christi Morrow
 
ROAR Store
Co-Chair – Kathryn Lamberth      
Co-Chair – Preeti Ghosh  
Co-Chair – Helen Bowles
           
Student Store
Chair – Chudar Schlehuber
                       
Upper School Spirit Parties
Co-Chair – Danielle Egan            
Co-Chair – Heather Molthan                     
 
Voter Registration
Chair – Rebecca Wilson  
 
Hockaday PA President               
Ex-Officio Member – Rajani Kapu
2019–2020 Class Representatives
 
US Coordinator – Beth Fitzpatrick 
           
12th Grade Reps             
Catherine Rose                                                               
Lisa Rocchio                                                                             
Michelle Lockhart          
Dotti Singhal     
                       
11th Grade Reps             
Kathy Annett                 
LeighAnn Davis 
                       
10th Grade Reps 
Helen McKenzie                                                                        
Mae Reeves                   
 
9th Grade                      
Mary Dalrymple                         
Nancy Neuhoff
 
MS Coordinator             
Lea Guiler
           
8th Grade                      
Stephanie Anderson                    
Jennifer Applbaum
 
7th Grade                      
Monique Hohmann                                                         
Michelle Fojtasek           
                       
6th Grade                      
Christine Grable                                                 
Tiffany Rubi                  
                       
5th Grade                      
Priscell Daigle                           
Erin Schuhmacher          
 
LS Coordinator              
Megan Sun                    
            
4th Grade                      
Debbie Keon                 
Caroline Nguyen            
Raquel Renda                
                       
3rd Grade                      
Judy Bosita                   
Hollee Hirzel                 
                       
2nd Grade                     
Rachel Richards             
Linsley Smith                
                       
1st Grade                      
Anila Sadruddin             
Adrienne Wagner

St. Mark's School of Texas

10600 Preston Road
Dallas, Texas 75230

214-346-8000

About Us

St. Mark’s School of Texas is a private, nonsectarian college-preparatory boys’ day school for students in grades 1 through 12, located in Dallas, Texas. St. Mark’s aims to prepare young men to assume leadership and responsibility in a competitive and changing world.